header2

piątek, 25 maj 2012 16:50

Herpetologiczny Obóz Naukowy

W dniach 1-06 maja br. członkowie Studenckiego Koła Naukowego Herpetologów Uniwersytetu Wrocławskiego przebywali na obozie naukowym w samym sercu Mazur. Zakwaterowani byliśmy  w stacji terenowej Uniwersytetu Warszawskiego w Urwitałcie. Dzięki uprzejmości dra Grzegorza Góreckiego mieliśmy okazję wybrać się na poszukiwania żółwia błotnego oraz gniewosza plamistego. Udało nam się zaobserwować żółwia - dość płochliwe i rzadkie zwierzę. Niestety z gniewoszem nie mieliśmy tyle szczęścia, w zamian za to zobaczyliśmy ropuchę paskówkę, której nikt z nas do tej pory jeszcze na żywo nie oglądał.

Poza powyższymi rarytasami, nasi nowi członkowie mieli okazję  podszkolić swoje umiejętności rozpoznawania gatunków rodzimej herpetofauny, pod okiem starszych stażem członków. "Zaliczyliśmy" traszki zwyczajne i grzebieniaste, ropuchy szare, grzebiuszki, kumaki nizinne, rzekotki drzewne, żaby brunatne i zielone, jaszczurki zwinki, żyworódki i padalce. Zaskroniec na tych terenach nie występuje, co dziwi, gdyż siedliska wokół stacji wydają się dla niego wręcz idealne.

Jeden z naszych kolegów, w ramach projektu badawczego, pobrał wymazy ze skóry kilku gatunków płazów, w celu zbadania ich mikroflory - mamy nadzieję na ciekawe wyniki. Dokonaliśmy też owocnej integracji z Kołem Studentów Przyrodników UJ oraz grupą studentów UW, przebywających na praktykach z parazytologii. Nawiązane kontakty, obietnice współpracy, wymiana ciekawych informacji dotyczących biologii płazów i gadów - tego się nie da przecenić. Pogoda przez cały tydzien dopisała, toteż wyjazd był bardzo udany!

Ropucha paskowka

Autor: 
Aleksandra Kolanek

Fotografie: 
Emil Paluch
Edyta Turniak

GALERIA ZDJĘĆ Z WYDARZENIA

Czytany 2564 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 25 listopad 2014 21:50

Odwiedza nas 501 gości oraz 0 użytkowników.