header2

piątek, 03 maj 2013 12:12

NOWY GATUNEK PŁAZA NA LUTYCKIEJ

NOWY GATUNEK PŁAZA NA LUTYCKIEJ
 
W dniu 25.04.2013 pojawił się nowy gatunek w pułapkach łownych w dolinie Bogdanki (ul. Lutycka) - dorosły samiec traszki grzebieniastej (Triturus cristatus) fot. 1. Należy dodać, iż jest to gatunek rzadki, którego liczebność spada (gatunek prioretytowy wg prawa unijnego). Obserwacja ta potwierdza naszą tezę, iż dolina rzeki Bogdanki jest ważnym korytarzem migracyjnym, który to wymaga szczególnej uwagi i ochrony. Od 2009 roku przez nasze ręce podczas akcji przenoszenia przewinęło się 11 z 13 gatunków płazów charakterystycznych dla Wielkopolski.

        logo bociek w kolku     herpeto
 

Traszka grzebieniasta - samiec w wodzie
Obecnie podczas naszej wiosennej akcji przenieśliśmy w 3 lokalizacjach w Poznaniu, poniższe gatunki płazów (w kolejności od najliczniejszych):
 
ropuchy szare Bufo bufo
żaby trawne Rana temporaria
żaba moczarowe Rana arvalis
grzebiuszki ziemne Pelobates fuscus
traszki zwyczajne Lissotriton vulgaris
żaby "zielone" Rana esculenta comple
traszka grzebieniasta Triturus cristatus
 
Migracja płazów nadal trwa w dolinie Bogdanki, natomiast w przypadku Kajki i Krzesin pułapki łowne zostały zabezpieczone. W maju i czerwcu rozpoczynają się warsztaty i zajęcia edukacyjne z uczniami poznańskich szkół.
 
Tegoroczna akcja koordynowana przez GRUPĘ TRASZKA, przy współpracy z Klubem Przyrodników Kołem Poznańskiem (https://www.facebook.com/klubprzyrodnikow.poznan), który sfinansował budowę płotków w obrębie Kajki i Krzesin. Czynnym udziałem wykazali się członkowie Sekcji Herpetologicznej KNP UAM, a także studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W przypadku korytarza migracyjnego przeciętego ul. Lutycką koszty akcji pokryte zostały ze środków Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.
 
Już wkrótce na naszej stronie fotorelacja z całej akcji!
Traszka grzebieniasta gatunek priorytetowy dla UE - nowy w obrębie korytarza migracyjnego 25.04.2013
Traszka grzebieniasta - samiec w wodzie
Wszystkim dziękujemy za okazaną pomoc!!
 
 
GRUPA TRASZKA
Czytany 2766 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 25 listopad 2014 21:50

Odwiedza nas 238 gości oraz 0 użytkowników.