header2

wtorek, 26 listopad 2013 18:47

Ostatni wyjazd w teren w sezonie 2013

W sobotę dnia 12.10.2013 r. Sekcja Herpetologiczna KNP UAM wybrała się na całodniową wyprawę w okolice Tłumaczowa (woj. dolnośląskie, pow. kłodzki). Naszym celem była kontrola tamtejszych siedlisk płazich (nieczynne wyrobisko melafiru i pobliskie lasy) oraz potwierdzenie nowych stanowisk gniewosza plamistego (Coronella austriaca) wykrytych w okolicy w sezonie 2012.

Udało nam się zaobserwować bardzo liczne traszki grzebieniaste (Triturus cristatus) przygotowujące się do zimowania, młode traszki górskie (Mesotriton alpestris) oraz kilka żab trawnych (Rana temporaria). W pobliskim strumieniu spotkaliśmy także największego płaza ogoniastego Polski – dorosłą salamandrę plamistą (Salamandra salamandra).

Jeśli chodzi o przedstawicieli gadów, mimo stosunkowo niskich temperatury przebłyski słońca zachęciły je do opuszczenia kryjówek. Natknęliśmy się na kilka młodocianych zaskrońców (Natrix natrix) oraz padalców (Anguis fragilis). Dodatkowo odnaleźliśmy kilka fragmentów wylinek gniewosza, co świadczy o jego występowaniu na tym terenie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyprawy, a także do przyłączenia się do Sekcji Herpetologicznej KNP UAM - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://www.facebook.com/pages/Sekcja-Herpetologiczna

 

ZOBACZ FOTORELACJĘ

 

Autor: Marta Piasecka

Zdjęcia: Jan Kaczmarek, Mikołaj Kaczmarski

Czytany 2271 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 25 listopad 2014 21:50

Odwiedza nas 295 gości oraz 0 użytkowników.