header2

piątek, 21 maj 2010 21:59

Akcja ratowania

  • Akcja ratowania płazów w dolinie Bogdanki zakończona

Autor: Grzegorz Gołębniak


      Od 1 marca do 10 maja wzdłuż południowej strony ul. Lutyckiej w Poznaniu funkcjonował płotek z folii, który był barierą dla przemieszczających się w tym miejscu płazów. W tym okresie skutecznie pełnił swoją funkcję, udało się bowiem dzięki niemu ocalić w sumie 588 płazów z 8 gatunków (18 traszek i 570 żab).

     Wiosną, gdy temperatura podniesie się powyżej zera, płazy zaczynają się wybudzać z hibernacji i zaczynają wędrówkę do okolicznych stawków, w których mogą odbyć okres godowy i złożyć skrzek. Temu wydarzeniu towarzyszy istny koncert wydawany przez te zwierzęta. Jednak na swej drodze napotykają szlak komunikacyjny innego gatunku – człowieka. Stanowi on dla płazów przeszkodę niemalże nie do przebycia i jest dla nich śmiertelnie niebezpieczny. To ulica Lutycka z pędzącymi po niej samochodami, która w tym miejscu przecina rzeczkę Bogdankę wraz z doliną, która wiosną i jesienią jest wykorzystywana przez płazy.

     Od strony łąki co 50 metrów były wkopane wiaderka. Płazy wędrując wzdłuż płotku wpadały do nich, następnie były oznaczane do gatunku i przenoszone na drugą stronę, gdzie były wypuszczane do celu swojej wędrówki. Po północnej stronie drogi znajdują się stawki, w których co roku płazy składają skrzek. Wiaderka były kontrolowane dwukrotnie w ciągu doby, a podczas wzmożonej aktywności prowadzono kontrole całonocne, gdyż płazy prowadzą głównie nocny tryb życia.

     Płotek bronił je przed wtargnięciem na ruchliwą szosę, które zimują po południowej stronie drogi - w okolicznym lesie łęgowym nieopodal rzeczki. Teraz nie jest już przez nie wykorzystywany, lecz pozostanie jeszcze w tym miejscu, by chronić ewentualne osobniki przed śmiercią, jednak wiaderka zostały usunięte, gdyż niekontrolowane mogłyby stać się pułapką.
Podczas trwania akcji, znaczącym wydarzeniem było znalezienie w jednym z wiader kumaka nizinnego Bombina bombina - niezwykle rzadkiego na terenie Poznania i pięknie ubarwionego gatunku płaza. Wymienia go załącznik II Dyrektywy Siedliskowej. Jest to lista gatunków priorytetowych dla ochrony na terenie kontynentu. Dla ich ochrony tworzy się Specjalne Obszary Ochrony Siedlisk Natura 2000.

     Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że wszystkie gatunki płazów są pod ochroną gatunkową. W stosunku do zwierząt chronionych obowiązują określone zakazy (zabijania, zbierania, przetrzymywania, niszczenia ich siedlisk, handlowania, wywożenia za granicę, płoszenia itp.).

Zdjęcia z akcji: http://picasaweb.google.pl/grzegorzgo/DolinaBogdankiWPoznaniu02#

Jednocześnie zapraszamy do udziału w Wycieczkach Przyrodniczych po Poznaniu   organizowanych przez otwartą grupę mailingową:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Grzegorz Gołębniak

Klub Przyrodników Koło Poznań

http://www.kp.org.pl
Czytany 4286 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 25 listopad 2014 21:50

Odwiedza nas 103 gości oraz 0 użytkowników.