header2

poniedziałek, 07 marzec 2011 17:07

Tropikalna płazia enklawa w Rumunii

Tropikalna płazia enklawa w Rumunii

autor: Jan Kaczmarek

     Płazy, jako zwierzęta zmiennocieplne, nie są w stanie przez dłuższy czas aktywnie funkcjonować w niższej temperaturze. Dlatego wszystkie gatunki występujące w Europie Środkowej zimę spędzają hibernując w kryjówkach na lądzie lub w wodzie.

     Wszystkie? Nie! Niektóre populacje żaby śmieszki (Rana ridibunda) w północno-zachodniej Rumunii znalazły sposób na obejście swoich naturalnych ograniczeń. Żaby te zamieszkują termalne źródła, m.in. w uzdrowiskowych miejscowościach Baile 1 Mai i Baile Felix, w których z dobrodziejstw gorących źródeł korzystają również ludzie.

     Żaby żyją w opuszczonych basenach termalnych oraz w kanałach odprowadzających ciepłą wodę ze źródeł. Godujące pary, skrzek i kijanki można obserwować nawet w grudniu!

     Przystosowanie się do tak odmiennych warunków życia nie mogło zajść szybko. Większość kompleksów gorących źródeł w tej części Europy powstała w wyniku działalności człowieka dopiero w XIX wieku, i w takich środowiskach nie obserwujemy rozmnażających się w zimie żab. Takie populacje występują tylko w trzech miejscach: w uzdrowiskach Baile 1 Mai i Baile Felix, gdzie naturalne ciepłe źródła istnieją od kilku tysięcy lat, oraz w położonej bardziej na południe miejscowości Calan, gdzie baseny termalne zostały utworzone ponad 2 tysiące lat temu, za czasów imperium rzymskiego. Wniosek z tego, że adaptacja nawet do odmiennych warunków – nawet jeśli dla żab jest to odpowiednik tropikalnych wakacji – musi zająć płazom wiele pokoleń.

Na podstawie:

SAS I., ANTAL C., COVACIU-MARCOV S. D., 2010. Tropics patch in the Holarctic:

A new case of wintertime breeding of a

Pelophylax ridibundus population in North-Western Romania

,North-Western Journal of Zoology, vol. 6 no. 1

Czytany 3168 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 25 listopad 2014 21:50

Odwiedza nas 221 gości oraz 0 użytkowników.