header2

wtorek, 10 styczeń 2012 21:06

Najmniejsze żaby świata

"Najdrobniejsze żaby na świecie odkrył w lasach południowo-wschodniej części Nowej Gwinei Fred Kraus z Bishop Museum w Honolulu, o czym informuje w piśmie "ZooKeys". Zwierzęta mają zaledwie 8-9 mm długości i tym samym są najmniejszymi czworonogami.

Rozróżniono dwa nowe gatunki, Paedophryne dekot i Paedophryne verrucosa. Już wcześniej (w 2002 r.) Kraus odkrył dwa inne gatunki z tego samego rodzaju, także w Nowej Gwinei. Oficjalnie poinformował o tym dopiero w 2010 r., opisując żabki osiągające 10-11 mm.

Wiele wskazuje na to, że rodzaj Paedophryne skupia najbardziej zminiaturyzowane zwierzęta czworonożne, jakie można spotkać na Ziemi. "Miniaturyzacja pojawia się wśród wielu rodzajów żab - tłumaczy Kraus - ale Nowa Gwinea wydaje się być pod tym względem szczególnie bogato reprezentowana (...). Wśród większości rodzajów żab, pomiędzy gatunkami większymi znajdziemy tylko po kilka gatunków skupiających drobnicę. Rodzaj Paedophryne jest wyjątkowy - wszystkie jego gatunki są maleńkie".

Miniaturki Krausa żyją w górach południowo-wschodniej Nowej Gwinei albo nieodległych wysp. Ich niewielkie gabaryty ułatwiają wspinaczkę po stromych powierzchniach. Żabki żyją w ściółce i wśród mchu (miniaturyzacja w przyrodzie bywa sposobem pozwalającym spenetrować nowe środowisko, niedostępne dla gatunków pokrewnych, ale większych). Samice składają tylko po dwa jaja."

na podstawie:

http://www.terrarium.com.pl

Czytany 2169 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 25 listopad 2014 21:50

Odwiedza nas 156 gości oraz 0 użytkowników.