header2

czwartek, 02 luty 2012 21:39

Jak zmienia się Stare ZOO w Poznaniu

Jak zmienia się Stare ZOO w Poznaniu

„W dzisiejszych czasach wobec coraz silniej zdegradowanego środowiska naturalnego, znaczenie publicznych ogrodów zoologicznych w dziedzinie ochrony dzikiej przyrody będzie niewątpliwie wzrastać. Stare ZOO w Poznaniu, jako placówka z prawie 140 letnią tradycją stanowi modelowy przykład tego jak z prostych form menażeryjnych ewoluowało najpierw w park zoologiczny, a obecnie przekształca się w nowoczesne centrum ochroniarskie na miarę XXI wieku."*

W poniższym artykule przyjrzymy się, jakie zmiany zachodzą w poznańskim Starym ZOO i jakie niespodzianki czekają zwiedzających w najbliższym czasie. Dzięki podjętej współpracy czytelnicy naszego serwisu będą mogli na bieżąco dowiadywać się o najważniejszych wydarzeniach i atrakcjach przygotowanych dla zwiedzających. Z czasem w kolejnych odsłonach, przyjrzymy się także z bliska poszczególnym gatunkom jak i problemom, jakie nastręczają programy ochrony ex situ prowadzone w ogrodach zoologicznych. Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą częścią cyklu, autorstwa dr Grażyny Pabijan.

GRUPA TRASZKA

Jak zmienia się Stare ZOO w Poznaniu? Część 1

Stare Zoo należy do grupy najstarszych publicznych ogrodów zoologicznych w Europie. Funkcjonuje od 1874/1875 roku. Powstawało w czasach, gdy głównym celem było pokazanie egzotycznych zwierząt publiczności, która nie miała szansy obejrzeć ich w inny sposób. W naszych czasach zmieniła się całkowicie rola ogrodu zoologicznego. Obecnie, nie wystarczy zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych zwierząt. W zoo powinny zostać stworzone takie warunki, aby ich życie mogło przebiegać w sposób jak najbardziej zbliżony do naturalnego.

Ze względu na ograniczoną powierzchnię Starego Zoo niemożliwe jest zapewnienie dobrostanu większym zwierzętom. Na szczęście istnieje cała grupa małych gatunków, którym można stworzyć warunki według najnowszej wiedzy biologicznej i obowiązującego nas prawa o ochronie zwierząt. Oddane na przełomie wieku pawilony: Świat Gadów (1999) oraz Świat Płazów i Ryb (2001) były nie tylko symbolicznym wkroczeniem Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu w XXI wiek, ale wskazywały już kierunek, w jakim Stare Zoo będzie się rozwijać.

Teren ogrodu od kilku lat dostępny jest dla publiczności bezpłatnie, jedynie wejście do pawilonu wymaga zakupienia biletu. Dzięki temu obiekt, jest jeszcze bardziej popularnym miejscem spacerów, a dla dzieci atrakcyjnym placem zabaw. Przewagą jego nad innymi parkami, jest obecność, nie tylko zieleni czy placów zabaw. Nadal pozostawione są tu niektóre zwierzęta, dobrane tak, aby umożliwić dzieciom bliższy kontakt z nimi. Poznawanie zwierząt poprzez bezpośrednią interakcją nie jest sprawą codzienną w naszych czasach, zwłaszcza dla miejskich dzieci.

Stare ZOO od wielu lat zajmuje się hodowlą gadów, mając przy tym sporo sukcesów. Z pewnością też jesteśmy pionierami wśród polskich ogrodów zoologicznych w hodowli egzotycznych płazów. Nasza płazia kolekcja to przeciętnie ok. 20-stu gatunków żab, z czego większość to południowo- amerykańskie drzewołazy. Jako jedyne zoo w Polsce rozmnażamy krytycznie zagrożone wyginięciem żaby z gatunku Leptodactylus fallax, czyli tzw. kurczaki górskie. Pochodzą one z niewielkiej wyspy Monteserrat w Archipelagu Antyli. Projekt prowadzony jest w ramach specjalnego programu hodowlanego EPP. Jednym z ciekawszych przedstawicieli gadów, jaki hodujemy jest rzadka jaszczurka krokodylowea (Shinisaurus crocodilurus), od której udało już się uzyskać pierwszy przychówek. Jednak największą i niekwestionowaną atrakcją, są jedyne w Polsce warany z Komodo (Varanus komodoensis). Nasze osobniki urodziły się w 2007 roku w ogrodzie Reptilandia na Wyspie Gran Canaria. Było to pierwsze rozmnożenie tych gadów w Europie. Do Poznania przyjechały, jako kilkumiesięczne maluchy, w tej chwili są już dorosłe i osiągnęły długość powyżej 2 metrów. Jednocześnie niezbędna stała się budowa nowego pomieszczenia dla tych przepięknych gadów. [więcej informacji na temat poznańskich waranów pod adresem: http://www.akwarium.pl/index.php/pl/component/content/article/92-spis-treci/281-warany-z-komodo-dr-grayna-pabijan.html]

Lokalizacja w centrum miasta, ograniczona przestrzeń, a także duże doświadczenie w hodowli płazów i gadów - wszystko to przyczyniło się do tego, że naturalnym wydaje się wybór zwierząt zmiennocieplnych, jako głównych mieszkańców Starego ZOO w Poznaniu.

W trakcie budowy jest nowoczesny pawilon, gdzie znajdą odpowiednie miejsce nasze warany, żaby, ale także rekiny i akwaria rafowe.

Otwarcie pawilonu przewidywane jest na połowę tego roku, czyli jak wiele obecnie realizowanych inwestycji na „ Euro". Powstaje on w miejscu starego akwarium. Część ekspozycyjna jest nie tylko modernizowana, ale także powiększana o ok. 500m2.

Ponad 200m2 w nowej przeszklonej części przeznaczone będzie dla waranów z Komodo. Dodatkową atrakcją będzie możliwość ich obserwowania z dwóch poziomów. Obecnie jaszczury te zamieszkują stary pawilon orangutanów o powierzchni ok. 50m2. Być może do nowych pomieszczeń trafi już tylko jedna z naszych samic i dołączy do niej, wyznaczony przez koordynatora programu samiec. Rozmnażanie tych gadów jest głównym celem projektu ochrony gatunku i największym wyzwaniem dla naszej placówki

W drugiej części nowego obiektu znajdą, miejsce duże gady takie jak krokodyle, pytony lub anakondy i duże ryby.

Centralne miejsce zajmie powiększona kolekcja płazów, głównie żab, ale również rzadkich płazów ogoniastych. Tutaj też będzie można przysiąść z kawą i ciastkiem, ponieważ wyznaczono fragment pawilonu, w którym znajdzie się mała kawiarenka.

Obie części przedzielone są korytarzem, utworzonym ze ścian dawnego akwarium, które powstało na miejscu wiaty służącej ludziom w razie niepogody. Chcąc zachować zabytkowy charakter odkryte zostały rzędy łuków stanowiących podpory dawnej konstrukcji.

W starym pawilonie płazów i ryb znajdą się tylko akwaria, głównie morskie. Centralnym punktem będzie powiększone akwarium z rekinami. Oprócz tego akwarium rafowe z barwnymi koralowcami, akwaria z ciekawymi rybami morskimi, a także hodowla koników morskich i meduz. Obecne wejście do Pawilonu Świat Gadów znajdzie się wewnątrz nowego budynku i zamieni się w błotniste namorzyny, z ich naturalnymi z mieszkańcami (zobaczymy m.in. poskoczki mułowe, kraby). Odnowiony Świat Gadów będzie miał też wielu nowych mieszkańców.

Na piętrze nowego pawilonu zamieszka nasza dość spora rodzina żółwi promienistych (Astrochelys radiata), oraz będą znajdować się pomieszczenia dydaktyczne i konferencyjne z biblioteką i działem edukacji ekologicznej. W wielu miejscach nowego kompleksu będzie można natknąć się na wkomponowane ciekawie terraria z gatunkami gadów o niewielkich rozmiarach. Cały kompleks urozmaicony zostanie o tropikalne rośliny, dla których będzie wystarczająco miejsca i światła pod szklaną kopułą.

W nowym budynku na tyłach pawilonu ekspozycyjnego mieścić się będzie zaplecze socjalne dla pracowników i biura. Znajdzie się tam także miejsce na pomieszczenia hodowlane, dla zabezpieczenia dodatkowego miejsca dla zwierząt eksponowanych, kwarantanny czy zimowania niektórych gatunków. Prowadzona będzie także hodowla zwierząt zmiennocieplnych w ramach projektów naukowych z zewnętrznymi instytucjami.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta i nie tylko do odwiedzania Naszego Ogrodu Zoologicznego. Mamy nadzieje, że każda wizyta będzie okazją do zapoznania się z tajemniczym światem płazów i gadów. Światem pełnym stereotypów, i światem wciąż nie do końca zbadanym, który na naszych oczach znika z powierzchni Ziemi. Odwiedzając Stare ZOO wspieracie Nasze działania zmierzające do zachowania tej cząstki bioróżnorodności, i przyczyniacie się do zachowania dla przyszłych pokoleń wielu gatunków, które w tej chwili w naturalnym środowisku nie mają szans na przeżycie.

dr Grażyna Pabijan

Kierownik Starego ZOO

http://www.zoo.poznan.pl/

*[Kaczmarski M., Pabijan G. (2011) EWOLUCJA WSPÓŁCZESNYCH OGRODÓW ZOOLOGICZNYCH. Problemy biologiczne współczesnego świata – Ogólnopolska Konferencja Studentów Biologii. Poznań. Materiały Konferencyjne]

Czytany 3023 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 25 listopad 2014 21:50

Odwiedza nas 192 gości oraz 0 użytkowników.