header2

plakat

Formularz zgłoszeniowy pdf_icon           Uzasadnienie powołania użytku ekologicznego traszki ratajskie. pdf_icon
     Płazy to grupa zwierząt najbardziej wrażliwych na przekształcenie krajobrazu dokonywane przez człowieka. Nie licząc pustyń i lodowych pustkowi, miasto jest dla nich środowiskiem najmniej przyjaznym. W asfaltowym gąszczu płazy giną szybko – jeśli nie pod kołami samochodu, to z braku wody i pożywienia. Mimo to odosobnione populacje płazów trwają w mieście – w parkach, na nieużytkach, w zapomnianych stawach. Ludzie rzadko zwracają na nie uwagę. Mimo to warto je chronić! Z ich siedlisk korzystamy również my – miasto bez zieleni, parków, stawów, rzek i strumieni byłoby równie nieprzyjazne dla płazów jak dla ludzi. P31500101

 

 

   Aby móc uwzględnić potrzeby ochrony siedlisk płazów w procesie planowania rozwoju miasta, musimy przede wszystkim wiedzieć, gdzie te zwierzęta występują. Ta wiedza jest absolutną podstawą jakichkolwiek działań ochronnych. W Poznaniu wiedza na temat występowania płazów opiera się na opracowaniu Albina Pawłowskiego z roku 1993 i jego późniejszych aktualizacjach. Dostęp do tych materiałów jest ograniczony, a dane często już nieaktualne.

 

    Aby zapełnić tą lukę, GRUPA TRASZKA rozpoczyna projekt POZNAŃSKIE PŁAZOLICZENIE. Chcemy stworzyć mapę siedlisk wszystkich gatunków płazów występujących w Poznaniu, co pozwoli nam ocenić sytuację tej grupy zwierząt i wytypować obszary, na których warto podjąć działania ochronne.

 

  Sami nie damy rady przeczesać wszystkich zakątków półmilionowego miasta. Potrzebujemy Twojej pomocy! Wiesz, gdzie w Twojej okolicy występują płazy? Słyszysz tajemniczy rechot dobiegający z zapomnianego stawu? Coś skacze Ci pod nogami podczas spaceru? Daj nam znać! Wejdź TUTAJ i dowiedz się, w jaki sposób możesz przyczynić się do rozpoznania rozmieszczenia płazów w Poznaniu. Wraz ze znajomymi ruszaj w teren i przesyłaj nam zebrane obserwacje. Bez Ciebie nie dotrzemy do wielu miejsc, a płazy nadal będą ginąć.

Odwiedza nas 145 gości oraz 0 użytkowników.